Pakkasukko ja Joulupukki tapaavat jälleen!

Venäläinen Pakkasukko ja suomalainen Joulupukki ovat tervehtineet toisiaan Vanhalla Suurtorilla jo kuudentoista vuoden ajan! Tänä vuonna Ded Moroz eli Pakkasukko saapuu tapaamaan suomalaista virkaveljeään lauantaina 10.12. klo 14.30. Pakkasukon Suurtorille kyydittävät Neukkumasinistit ry. Tapahtuman tuottaa Vanhan Suurtorin Joulumarkkinoille Suomi-Venäjä-Seura. Tule tapaamaan Pakkasukkoa ja Lumityttöä sekä kuvauttamaan itsesi heidän kanssaan!

Suomi-Venäjä-Seura on myös mukana Joulumarkkinoilla kahtena markkinaviikonloppuna: 10.‒11.12. ja 17.‒18.12. Suomi-Venäjä-Seuran toimistossa Brinkkalan piharakennuksessa (2. kerros) on silloin avoimet ovet ja toimistoon avautuu tunnelmallinen venäläistyylinen joulukahvila. Tule herkuttelemaan venäläisillä piirakoilla ja blineillä sekä juomaan venäläistä haudutettua teetä tai vaikkapa glögiä. Suomi-Venäjä-Seuran toimisto on avoinna markkinapäivinä klo 11.00‒17.00.

Lisätietoja:

Soile Tirri
Suomi-Venäjä-Seura
Toiminnanjohtaja

soile.tirri@venajaseura.com
puh. 041-544 6131 ja 02-277 3200

Julkaistu